NAPÍSALI O NÁS

Obrázek k tiskové zprávě Rozhovor pre Denník N

Rozhovor pre Denník N

Navrhla dotykové pexeso: Nevidiace deti majú málo hier, hrávajú sa so šošovicou.


Dizajnérka Nikoleta Györe Čeligová vyrobila pre nevidiace ženy tehotenský a ovulačný test, zatiaľ čaká, či bude pre nejakú firmu komerčne zaujímavý.

https://dennikn.sk/706292/navrhla-dotykove-pexeso-nevidiace-deti-maju-malo-hier-hravaju-sa-so-sosovicou/


| 2017-03-17 22:25:04

Obrázek k tiskové zprávě Šikovné nápady Made in Slovakia

Šikovné nápady Made in Slovakia

Šikovné nápady Made in Slovakia »

V septembrovom magazíne Evita sa možte dočítať o Memoniku a našom tíme. 

„ Jedinou cestou, ako som nápad mohla rozvíjať bolo vyrábať ho na vlastnú päsť. Filip vymyslel názov Memonik, logo a taktiež grafický vizuál obalu. V tom čase Nikoleta a Filip bojovali so všeobecnou nedôverou, že sa im nepodarí Memonik dostať až do obchodov ako klasickú hračku, pretože sú na všetko sami dvaja, navyše umelci na voľnej nohe. Zúfalo potrebovali tím ľudí, zapálených pre myšlienku. Usmialo sa na nás šťastie v druhom podnikateľskom inkubátore nás oslovili dvaja chalani Juraj Podroužek a Peter Brtáň. Chalani boli ochotný odložiť svoj projekt na bok a pomôcť nám s Memonikom. Práve oni premenili dobrú myšlienku na dobrý produkt."

«

| 2016-10-01 22:54:00

Obrázek k tiskové zprávě Memonik alebo pexeso, ktoré hráte so zaviazanými očami

Memonik alebo pexeso, ktoré hráte so zaviazanými očami

O tom ako vznikol Memonik – teda pexeso nielen pre nevidiace deti, nám porozprávala jeho autorka NIKOLETA ČELIGOVÁ. Táto hra vám môže pomôcť pochopiť ako sa cíti nevidiaci človek a možno aj pocítiť iný rozmer komunikácie cez dotyk a slová. Hráte ju totiž so škraboškou na očiach. Zahrať si ho môžete aj na festivale Kde bolo, tam bolo. »

Na začiatku hry Memonik bolo zadanie na vytvorenie hračky. Ako vlastne tento nápad vznikol?
„Keď som vošla do hračkárstva, žasla som nad tým, koľko hračiek už existuje. Stačí si len vybrať. Sama seba som sa pýtala, či má vôbec ešte zmysel navrhnúť ďalšiu klasickú hračku. Premýšľala som ako prispieť niečím novým do tohto množstva produktov. Chcela som vytvoriť niečo, čo by bolo nielen zábavné, ale aj edukačné a zaujímavé pre deti. Tak mi napadlo, že spravím niečo pre pre výnimočné deti so zrakovým hendikepom.“

Prečo práve pexeso?
„Išla som do internátnej školy pre deti so zrakovým hendikepom. Chcela som spoznať ich hračky a detský svet. Deti boli úžasné, veľmi živé a komunikatívne. No veľa ich hračiek bolo vyrobených z rúk učiteliek, museli sa častokrát vynájsť lebo výber hračiek pre nevidiacich je dosť malý. Detí som sa preto priamo opýtala, akú hračku by chceli. A z jedného dievčatka vyhŕklo: Pexeso! Nápad pexesa sa mi zapáčil, lebo to bola v detstve aj moja obľúbená hra. Bolo zaujímavé hľadať cestu ako sprostredkovať hru, ktorá je založená hlavne na grafikom stvárnení nevidiacim deťom.“

Ako sa deťom Memonik páčil?
„Vytvorený prototyp som išla s malou dušičkou otestovať späť do internátnej školy. Zahrať si to mala mladá nevidiaca šachistka a jej súper. Prekvapil ma ich výkon a nadšenie pre hru, strašne sa im pexeso páčilo a chceli si ho nechať. Mňa to veľmi potešilo a zároveň nakoplo. Preto som riešila ako Memonik rozmnožiť a dostať k deťom keďže sa s mojim prototypom pexesa nechceli rozlúčiť. Rozhodla som sa, že napíšem zo dva granty na rozbeh projektu.“

 


Celý článok

«

http://www.zenyvmeste.sk/memonik-alebo-pexeso--ktore-hrate-so-zaviazanymi-ocami | 2016-06-11 12:54:18

Obrázek k tiskové zprávě Pozrite si, aký najlepší dizajn vzniká na Slovensku

Pozrite si, aký najlepší dizajn vzniká na Slovensku

Až tri ceny spolu si odniesla Nikoleta Čeligová. Uspelo jej pexeso Memonik (nielen) pre nevidiacich a SHE – tehotenský a ovulačný text pre nevidiace ženy... »

...

Novinkou tohto ročníka je aj kategória Experimentálny produktový dizajn, v ktorej zvíťazil ideový koncept hasiaceho dronu, ktorý by sa pri požiari rýchlo dostal aj na ťažko dostupné miesta. Kategória trvalo udržateľného dizajnu ostala bez ocenení. Naopak – až tri ceny spolu si odniesla Nikoleta Čeligová. Uspelo jej pexeso Memonik (nielen) pre nevidiacich a SHE – tehotenský a ovulačný text pre nevidiace ženy.

Pexeso pôvodne navrhla ešte pred piatimi rokmi. Úloha bola vyrobiť hračku, no ona si chodením po hračkárstvach uvedomila, že hračiek je akosi priveľa a deti si ich veľmi nevážia. Napadlo jej preto urobiť hračku pre tých, ktorí až tak veľa na výber nemajú. Najprv vytvorila prototyp a chodila ho testovať k nevidomým deťom v jednej bratislavskej škole, dnes je pexeso Memonik, kde obrázky nahrádzajú rôzne dezény a materiály, v predaji. Ale nie je iba pre nevidiacich. Sú k nemu aj masky na oči, aby si mohli hmat otestovať všetci.

Opakom pexesa je SHE – malý nenápadný trojuholník, ktorý rieši veľmi intímny problém nevidiacich žien. Funguje ako jednoduchý ovulačný a tehotenský test a súčasne ako indikátor príchodu a odchodu menštruácie. „Prispieva k sebavedomiu, dôstojnosti a samostatnosti nevidiacich žien aj v najintímnejších ľudských záležitostiach,“ hovorí Lenka Žižková, teoretička dizajnu a členka poroty. „Podobne sofistikovaný multifunkčný produkt nenájdeme ani v hospodársky vyspelých krajinách.“

...

Porota pozitívne ohodnotila iniciatívu autorky, ktorá úspešne dopracovala pôvodne študentský koncept, využila medzeru na trhu, podnikateľský inkubátor a start-up program, čím koncept posunula do finálneho produktu. Memonik rozvíja sústredenosť, priestorovú orientáciu, hmatovú pamäť, jemnú motoriku, ale aj tímového ducha. To všetko v rozmanitej škále farieb, 18 rôznych materiálov a dezénov, čo je v súčasnosti najväčšia ponuka v rámci spoločenských hier. Hra je atraktívna nielen pre hendikepovaných, ale aj vidiacich užívateľov, keďže odhaľuje ďalšiu, im neznámu dimenziu, a takto pomáha prepájať dve paralelné vnímania jedného sveta a ľudí v ňom.

 

 

«

https://dennikn.sk/146021/pozrite-si-aky-najlepsi-dizajn-vznika-na-slovensku/ | 2016-02-28 15:21:28

Obrázek k tiskové zprávě Pexeso, aké ste ešte nevideli. Obrázky v ňom nehľadáte

Pexeso, aké ste ešte nevideli. Obrázky v ňom nehľadáte

Na počiatku bolo zadanie súťaže. Na záver hra pre nevidiacich, ktorej prototyp autorke nechceli deti vrátiť. Vždy ma bavilo navrhovať dizajn, ktorý má zmysel, rada tvorím produkty s pridanou hodnotou, tvrdí Nikoleta Čeligová. A predstavuje svoj Memonik. »

Kedy ste sa naposledy hrali? Len tak s deťmi. Alebo aj s dospelými nejakú spoločenskú hru. Nespomínate si? Tak vás pozývame na malý návrat do detstva. Konkrétne k pexesu. Nie však hocijakému. Memonik je totiž 3D pexeso (nielen) pre nevidiacich. „Slovenské centrum dizajnu vyhlásilo súťaž, ktorej témou bola hračka,“ hovorí jeho autorka Nikoleta Čeligová.

„Prvotná myšlienka vznikla po návštevách hračkárstiev a listovaní katalógov. Zistila som že je trh presýtený množstvom hračiek od výmyslu sveta. Rodičia majú na výber a deti si hračky často nevážia,“ pokračuje. Začala sa teda zaujímať o tých, ktorí takú možnosť výberu nemajú.

A keďže pexeso patrilo kedysi k jej obľúbeným zábavkám, rozhodla sa, že skúsi vytvoriť jeho alternatívu pre nevidiacich. „Vyplynulo to aj z konzultácii s deťmi zo zrakovou chybou. Tá hra bola ich obľúbená a tým, že strácali zrak, klasické obrázkové pexeso si časom nemohli zahrať.“

 

Od koberca po strúhadlo
Preto navrhla pexeso, ktoré ich naučí spoznávať materiály, ktoré sú okolo nás. A zároveň sa zdokonaľujú v priestorovej orientácii, ktorú budú časom, až prídu o zrak celkom, potrebovať. Už na začiatku sa ukázalo, že to bola trefa do čierneho. Testovala ho v školách pre nevidiace a slabozraké deti a takmer oň prišla.

„Prototyp mal u detí aj pedagógov veľký ohlas chceli si ho hneď nechať,“ spomína. Vtedy prestala uvažovať v súvislostiach súťažných a začala písať granty, aby mohla spustiť malosériovú výrobu. Kvôli nej sa museli jednotlivé diely o niečo zmenšiť, zmenila sa aj mriežka, vďaka ktorej sa hráči lepšie orientujú.

Princíp je rovnaký ako u klasického pexesa - hľadajú sa dve rovnaké „kartičky“. Pri Memoniku však nie s rovnakým obrázkom, ale povrchom. „Snažila som sa o čo najväčšiu rozmanitosť či už materiálov, dezénov, ale aj farieb, aby som vytvorila hráčovi čo najväčší zážitok.

Prechádza na dotyk od prijemných materiálov ako sú drevo, plyš, koberec až po menej príjemné ako šmirgeľ a silikón,“ vysvetľuje Nikoleta. Do sériovej výroby sa však nedostal jeden povrch, ktorý vraj nevidiace deti zbožňovali „Bol to doslova vystrihnutý kus strúhadla,“ smeje sa.

Koberec, korok či šmirgeľ. V Memoniku nehľadáte dva rovnaké obrázky, ale dva zhodné povrchy. Snímka: Filip Györe
Pexeso, ktorým sa „balí“
Najväčším bonusom však je, že vďaka priloženým škraboškám si môžu Memonik zahrať aj vidiaci. „Najprv bolo mojou prioritou navrhnúť hračku, ktorá by bavila a zároveň edukovala nevidiace deti. V priebehu navrhovania som však zistila, že táto bude niečím výnimočná,“ hovorí autorka.

Umožňuje totiž hrať vidiacim aj nevidiacim ľuďom spolu, čím tieto dva svety prepája. A to sa často nevidí. „Hra zábavnou formou zmazáva bariéry alebo sa snaží o to, aby žiadne nevznikli,“ dodáva s tým, že s Memonikom sa okrem pexesa dá hrať aj Čierny Peter. Okrem detí oslovuje aj študentov a vraj sa vďaka nemu dali dohromady už dva páry.

Nový HN magazín je každý piatok (najbližšie 31.12.) vložený v HN. Hľadajte Hospodárske noviny vo svojom stánku alebo nákupnom centre po celý víkend. Sledujte nás aj na Facebooku.


Originálny nápad oslovil aj odborníkov - Nikoletu Čeligovú ocenili Národnou cenou za dizajn, aj českou alternatívou Talent dizajnu.


Názov Memonik vznikol spojením slov memo (evokujúceho pamäť) a mnemotechnický. Vymyslel ho Nikoletin snúbenec Filip Györe. Snímka: Filip Györe

 

A ak vás zaujíma, kde sa dá Memonik kúpiť, tak momentálne nikde. „Mali sme pár kusov v Košiciach v predajni Bubbu, ktorá nás sama oslovila, no hra sa hneď vypredala,“ vysvetľuje Nikoleta. „Momentálne tak hľadám človeka s nadšením v oblasti obchodu a manažmentu, ktorý by so mnou spolupracoval a pomohol produkt dotiahnuť po všetkých stránkach.“ Ak sa to podarí, už na budúci rok by sa moho, dostať do viacerých slovenských domácností.

«

http://style.hnonline.sk/hn-magazin/511305-pexeso-ake-ste-este-nevideli-obrazky-v-nom-nehladate | 2015-12-29 15:00:47

Obrázek k tiskové zprávě TEDx Bratislava- Zahráme si pexeso!

TEDx Bratislava- Zahráme si pexeso!

Zahráme si pexeso. Predsa len, sme na TEDxBratislava, takže v tom bude háčik. Otáčať obrázky je jednoduché. Zvládnu to aj deti. Tento krát sa ale musíš spoľahnúť na svoje šikovné prsty. »

..

Pexeso Memonik

Zahráme si pexeso. Predsa len, sme na TEDxBratislava, takže v tom bude háčik. Otáčať obrázky je jednoduché. Zvládnu to aj deti. Tento krát sa ale musíš spoľahnúť na svoje šikovné prsty.

(Aktivita pripravená v spolupráci s Nikoletou Čeligovou. Pexeso MEMONIK je ocenené Národnou cenou za produktový dizajn 2015)

 

«

http://www.tedxbratislava.sk/bejby-nebude-sediet-v-kute/ | 2015-06-28 15:06:41